Allah için Allah Demek

Hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır. Biz acaba ne kadar arıyoruz ne kadar aradığımızı bulmaya sevdalıyız? Şu dünya koşuşturması esiri etti bizi kendine değil mi? Üzülüyoruz ah namaza başlasam bir türlü olmuyor, Kuran’ı okuyacağım ama nasip olmuyor gibi sebepler.. Günler geçiyor, haftalar geçiyor.. Bakın bir ömür geçiyor.
Geçen ömürde Allah harici dediğimiz her boş şey bize zarar getirir. Farkında olamayız daha bunun farkındalığı içerisinde değiliz. Ama kendimizi toparlamazsak üzüleceğimiz söyleniyor. Biz aşık oluruz, ayrılırız, üzülürüz, sınavlarımız vardır hayata küseriz. Manayı hep unuturuz. Gelin bakın şu hikayedeki fakir gence de ibret alalım onun zenginliğini:

Fakir bir genç, padişahın kızına âşık olmuş. Bu ümitsiz sevdasını gidip meşhur dervişine anlatarak yardım dilemiş. Derviş: “Evlâdım, şehrin girişinde tam yol ağzında otur, kim ne derse desin sadece ‘Allah’ diye cevap
ver.” demiş.
Fakir genç, denileni yapmış. Günlerce, aylarca şehrin girişinde başka hiçbir kelime konuşmadan “Allah” demiş. Derviş, yiyeceğini, içeceğini her gün getiriyormuş. Zamanla “Allah” diyen genç halk arasında meşhur
olmaya başlamış. Nihayet bir gün padişah da genci merak etmiş. Dervişten, genç hakkında bilgi istemiş.
Derviş, gencin devrin büyüklerinden olduğunu söylemiş. Padişah, kalkıp genci ziyarete gitmiş. “Kimsin? Derdin ne? Ne istersin?” demiş ise de, genç, padişaha karşı da “Allah” demekten vazgeçmemiş. Başka tek kelime konuşmamış.
Derviş akşam gencin yanına gelmiş. “Padişah sana “Kızımı vereyim” diyene kadar, sen ondan sakın ola ki bir istekte bulunma!” diye tembihte bulunmuş. Nihayet bir gün padişah gelip: “Ne istiyorsun, istiyorsan seni kızımla evlendireyim.” deyince, genç, dervişin şaşkın bakışları altında “Yok” demiş. Artık onu da istemiyorum. Ben başka birisinin hatırı için Allah dedim, Allah devrin padişahını ayağıma getirip, benim gibi miskin bir gence kendi kızını teklif ettirdi. Eğer yalnızca Allah için “Allah” deseydim kim bilir ne olurdu?

Ben bundan böyle O’ndan başkasını anmıyor, O’ndan başkasını istemiyorum…”

Aşk ile.. HAMUŞ


Leave a Reply